دنیای جذاب امواج پلاسما در جو زمین و آزمایشگاه و کاربرد آن در علم سنجش از دور

Sample image

سخنران: دکتر علیرضا محمودیان، فارغ التحصیل و محقق دانشگاه ویرجینیا تک و مریلند آمریکا ، برنده جایزه دانشمند جوان در کنفرانس علوم رادیویی، پژوهشگر پژوهشگاه هوافضا

تاریخ: ۹7/05/17 ساعت: ۱6:۰۰-۱۴:۰۰

مکان: پژوهشگاه هوافضا

ورود برای اساتید و متخصصان و دانشجویان آزاد است. برای شرکت کنندگان گواهی حضور صادر می گردد.

خواهشمند است اسامی خود را هر چه سریعتر از طریق شماره تلفن 88366030 داخلی 343 اعلام فرمایید.

 

چکیده:

استفاده از امواج قوی الکترومغناطیس در باند فرکانسی بالا جهت تحریک امواج ثانویه پلاسما در محیط یون سپهر و استفاده از آن در مطالعه ناپایداری های جو زمین از سال ۲۰۰۷ و با تکمیل پروژه هارپ توجه دانشمندان زیادی را در علوم فضایی به خود جلب کرده است.  مطالعات چند سال اخیر به مطالعه امواج و ناپایداری های لایه پلاسما منجر گردیده است که در علم فیزیک پلاسما تا کنون پیش بینی نشده است. 

در تحقیقات اخیر استفاده از امواج تحریکی در لایه پلاسما، اندازه گیری توسط رادارهای زمینی، و مدل های تئوری و عددی در ایجاد یک روش سنجش از راه دور به کار گرفته شده است. امکان اندازه گیری دمای محیط پلاسمای فضایی، تعیین نوع و چگالی یون های غیر غالب، تعیین شرایط مغناطیسی فعال و وقوع طوفان های خورشیدی، ایجاد لایه یون سپهر مصنوعی، و بررسی اختلالات مصنوعی در سیگنال های ناوبری شامل سیگنال جی پی اس از جمله آنها می باشد. 

در حال حاضر کاربرد کشفیات و مشاهدات ناپایداری های پلاسمای فضایی در سایر زمینه ها از جمله لیزر توان بالای  فیبری در دست مطالعه می باشد. قسمت پایانی سخنرانی به پیشرفت های حاصل شده در سنجش از راه دور لایه های غبار در ناحیه نزدیک به سطح زمین با استفاده از امواج قوی الکترومغناطیس و رادارهای زمین پایه، اختصاص داده خواهد شد.

اهداف بلند مدت و کوتاه مدت این تحقیقات شامل  ایجاد سیستم های سنجش از راه دور رادیویی برای ماهواره های کوچک و راکت و با اهداف ارتقا علوم فضایی، سنجش از راه دور، و مخابراتی در ایران، در این سخنرانی مورد بحث قرار خواهد گرفت. 

 

 

 

 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی اطلاعیه‌ها دنیای جذاب امواج پلاسما در جو زمین و آزمایشگاه و کاربرد آن در علم سنجش از دور