برگزاری چهارمین کنفرانس ملی انجمن پیشرانش هوافضای ایران

سنجش از دورا

 

برگزاری چهارمین کنفرانس ملی انجمن پیشرانش هوافضای ایران به همت پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  با همکاری سازمان صنایع هوافضا در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، 8 و 9 اسفند ماه 1397     

این کنفرانس دو روزه که با حمایت شرکت صنایع هواپیمایی ایران، موسسه آموزشی تحقیقاتی صنایع دفاع، انجمن علمی موتور ایران و دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، نقطه عطف مهمی در زمینه علمی، فنی و اجرایی حوزه پیشرانش کشور بود که  اهداف متعددی چون آشنایی شرکت‌کنندگان با آخرین دستاوردهای این زمینه‌ی تخصصی، رصد معضلات و مشکلات پیشرانش کشور و ایجاد بسترهای لازم در این زمینه، معرفی و شناسایی دانشمندان و نخبگان علمی جوان و نوظهور و برقراری ارتباطات ارزشمند بین اساتید، پژوهشگران، صنعتگران، دانشجویان و کارشناسان را فراهم ساخت.

در ابتدای کنفرانس، آقای دکتر امی، رئیس محترم پژوهشگاه هوافضا و رئیس کنفرانس، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین، با تبریک ولادت حضرت فاطمه صدیقه(س) و گرامیداشت روز زن، هدف اصلی این همایش را اتحاد و انسجام علمی بین نهاد های هوافضائی و دانشگاهی در جهت پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران در این زمینه عنوان کرد.

در ادامه، امیر سرتیپ خلبان دکتر ایزدی، مدیر عامل محترم شرکت صنایع هواپیمائی ایران، با بیان اینکه توانسته ایم در طول 4 دهه گذشته تعداد زیادی هواپیمای نظامی و غیر نظامی را اورهال کنیم، اظهار داشت: حوزه هوائی یک حوزه ویژه است و برای ماندن در عرصه رقابت جهانی باید تلاش مضاعف و مدبرانه کرد. وی با اشاره به اینکه امروزه محصولات هوائی توسط شرکت های چند ملیتی از سراسر دنیا به مرحله تولید می‌رسد، گفت: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر ظرفیت های داخلی و کمک دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان توانسته تمامی مراحل طراحی، ساخت و تعمیرات هواپیماها را در داخل کشور به دست متخصصان هوشمند ایرانی به انجام برساند.

سپس، آقای دکتر براری، رئیس محترم سازمان فضائی ایران نیز با بیان اینکه بخش علمی کشور طی 3 دهه گذشته نقش برجسته ای در تولیدات علمی ایفا کرده، گفت:  توانسته‌ایم با اقتدار به 6 رکن چرخه فناوری فضائی دست یابیم و امروز در این حوزه در رتبه 11 جهانی هستیم. ایشان با بیان اینکه امروز بخش خصوصی سهمی بالغ بر 76 درصد از فناوری های فضایی را در جهان به خود اختصاص داده، افزود: تلاش می کنیم با همکاری سایر بخش ها و دانشگاه‌ها مشارکت بخش خصوصی و جذب سرمایه در این حوزه را به منظور ایجاد بستر اشتغال برای جوانان و دستیابی به خدمات پایدار فضائی تقویت نمائیم.

در ادامه، آقای دکتر طیبی رهنی، معاون محترم پژوهشی پژوهشگاه هوافضا و دبیر کنفرانس با ارائه گزارشی از کم و کیف مقالات رسیده  به دبیر خانه کنفرانس اعلام کردند که حدود 100 مقاله علمی به دبیرخانه ارسال شد که پس از داوری از این تعداد حدود 40 مقاله بصورت کامل جهت ارائه شفاهی و حدود 40 مقاله برای ارائه بصورت پوستر انتخاب شدند.

درانتها، آقای دکتر محمد فرشچی، استاد محترم دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف در زمینه تجاری سازی پیشرانش هوائی و فضائی و همچنین دکتر محمد شفیعی دهج، عضو هئیت علمی محترم دانشگاه صنعتی ولی عصر رفسنجان، در زمینه دمش شیمیایی در موتورهای سوخت مایع سخنرانی کلیدی داشتند.

همچنین، برگزاری سه پنل تخصصی با حضور اساتید و صاحبنظران حوزه پیشرانش کشور با عناوین زیر  برنامه‌ریزی و اجرا شد:

  • پنل اول: تجاری‌سازی پیشرانش هوائی و فضائی، به دبیری آقای دکتر فرشچی،
  • پنل دوم: چالش‌های آینده فناوری‌های پیشرانش هوائی و فضائی، به دبیری آقای دکتر طیبی رهنی و
  • پنل سوم: چالش‌های نظام آموزشی کشور در پیشرانش هوائی و فضائی، به دبیری آقای دکتر طیبی رهنی.

در ضمن، سه کارگاه آموزشی تخصصی با عناوین "اصول طراحي سيستمي موتورهاي سوخت مايع"، توسط آقای دکتر داوود - رمش، "روش طراحی محفظه موتورهای سوخت مایع"، توسط آقای دکتر اسماعیل ولی‌زاده و "شناسایی و طراحی سامانه‌های کنترلی موتورهای سوخت مایع"، توسط آقای دکتر علی جعفرقلی که هر سه از اساتید برجسته دانشگاه و صنعت می‌باشند، برگزار شد.

مقالات انتخاب شده برای ارائه شفاهی در قالب 9 نشست ارائه شدند و پوسترها نیز در معرض دید شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

در مراسم اختتامیه کنفرانس، آقای دکتر طیبی رهنی، ضمن تشکر از رئیس محترم کنفرانس، آقای دکتر امی، دبیر محترم  علمی کنفرانس، آقای دکتر ناصح، دبیر محترم اجرایی کنفرانس، آقای دکتر سلیمی و تیم اجرایی کنفرانس از پژوهشگاه هوافضا و از سازمان صنایع هوافضا، از پیشکسوتان دانشگاهی و صنعتی حوزه پیشرانش کشور: به ترتیب از آقایان دکتر فتح اله امی و دکتر میراحمد نوشین با اعطای لوح و تندیس کنفرانس، تقدیر نمودند.

در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاه ارزشمندی از دستاوردهای حوزه پیشرانش کشور برگزار شد.

 

گزارش تصویری از چهارمین کنفرانس ملی انجمن پیشرانش هوافضای ایران

 

حاضرین در سایت

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی خبرها و رویدادها برگزاری چهارمین کنفرانس ملی انجمن پیشرانش هوافضای ایران